Żywność to złożone zagadnienie, które można rozumieć z różnych perspektyw. To nie tylko zjawisko kulturowe czy wielomiliardowy biznes – jedzenie to także chemia! Pomyśl o wszystkich procesach i reakcjach, które zachodzą między różnymi tworzącymi je pierwiastkami, plus o skutkach zmian temperatury. Jedzenie jest fascynującym laboratorium. Czy jednak jedzenie może zmienić nasz nastrój i jaka substancja jest za to odpowiedzialna?

Mowa o serotoninie, substancji występującej w naszej krwi, mózgu i jelitach, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu całego naszego organizmu. W rzeczywistości ten neuroprzekaźnik jest niezbędny dla ogólnego dobrego samopoczucia i jest związany z pozytywnym nastrojem. W http://najpopularniejsze.pl poznasz więcej sposobów na poprawę nastroju i zdrowia psychicznego, oprócz jedzenia.

Wciąż jednak potrzeba więcej badań, ale to, co wiadomo, to fakt, że brak serotoniny jest związany z depresją, przemocą i problemami poznawczymi. Obecnie wiemy, że istnieje aminokwas związany z produkcją serotoniny.

Tryptofan

Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym, tzn. nasz organizm go nie wytwarza, ale musimy go pozyskiwać z pożywienia. Substancja ta jest kluczowa w produkcji serotoniny, ale odgrywa również ważną rolę w funkcjonowaniu naszego mózgu oraz w zdrowiu naszego snu. Dlatego włączenie pokarmów bogatych w tryptofan może mieć pozytywny wpływ na nasz poziom energii, nastrój i sen. Występuje najczęściej w pokarmach białkowych, zarówno roślinnych, jak i mięsnych. Ale czym są te pokarmy?

1. Łosoś i tłuste ryby

Chociaż jest bardziej kojarzony z Omega 3, które wzmacnia kości i zdrowie skóry, a także funkcje oczu, łosoś jest jednym z pokarmów najbogatszych w tryptofan. Ale możemy go zastąpić również tuńczykiem, nawet tym z puszki (który jest łatwiej dostępny).

2. Drób

Tak, wierzcie lub nie, kurczak, a zwłaszcza indyk i gęś są bogate w tryptofan, zwłaszcza te części z mniejszą ilością tłuszczu lub chude mięso, takie jak pierś, która jest bogatsza w białko.

3. Banan

Oprócz tego, że banan jest bogatym źródłem potasu (reguluje ciśnienie krwi, nawodnienie), dostarcza również tryptofanu, więc słusznie możemy go nazwać: owocem szczęścia. Kolejny owoc, który nas uszczęśliwia: jabłko, choć w znacznie mniejszym stopniu.

4. Czekolada

Kolejny powód, dla którego mało kto potrafi oprzeć się przyjemności płynącej z dobrej tabliczki czekolady: zawiera ona również tryptofan. Jednak jego wartość jest stosunkowo niska w porównaniu np. z pełnym mlekiem. Wykazano jednak, że im wyższy procent kakao, tym większa obecność serotoniny.

5. Mleko

Szczególnie mleko pełne, ponieważ jest bogatsze w białko, ma dużą ilość tego aminokwasu. W rzeczywistości jest to żywność o najwyższej zawartości tryptofanu. Fakt, że jest bogate w wapń sprawia, że jest to bardzo kompletny pokarm, ponieważ pomaga wzmocnić naszą strukturę fizyczną i psychiczną. Czasem wystarczy tylko szklanka mleka.