Są potrawy, które definiują naszą gastronomię i oczywiście jednym z nich jest ser owczy, taki jak oscypek. Jesteśmy w czołówce europejskich producentów mleka, zwłaszcza mleka owczego, surowca do produkcji serów, jednego z serów o najwyższej zawartości białka.

Ser z mleka owczego: aromat, smak i zdrowie z wieloma korzyściami

Ser z mleka owczego ma wysoką wartość odżywczą i liczne zalety, ponieważ dostarcza nam dużą ilość białka, które odgrywa podstawową rolę we wzroście i pielęgnacji tkanki mięśniowej. Ser z mleka owczego jest bogaty w minerały, które pomagają zapobiegać osteoporozie i odwapnieniu. Jest to niewątpliwie bardzo dobra opcja do włączenia do swojej diety, zarówno ze względu na swoje właściwości, jak i pyszny smak. Jedne z najlepszych serów owczych możesz spróbować w Szczawnicy w Małopolskim – poznaj gastronomię tego regionu: https://www.eszczawnica.pl/szczawnica-w-malopolsce-i-jej-lokalna-kuchnia

W mleku owczym jest najwięcej wapnia

Czy wiesz, że mleko owcze zawiera więcej wapnia niż mleko krowie? Najbardziej wyróżniającym aspektem tego mleka jest koncentracja wapnia i potasu, minerałów najbardziej obecnych w jego składzie, w przeciwieństwie do mleka koziego lub krowiego, które mają wysoki poziom wapnia, ale nie przewyższający mleka owczego. Wapń jest podstawowym minerałem dla kości i zębów oraz niezbędnym w fazie wzrostu, dlatego spożywanie pokarmów bogatych w wapń jest wysoce zalecane, szczególnie dla dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży.

Jest to pokarm bogaty w witaminy

Ser z mleka owczego zawiera witaminy A, D i E, które pomagają w regeneracji kości oraz w rozwoju i wchłanianiu wapnia; pierwiastki przyczyniające się do budowy kości, które naturalnie występują w dużych ilościach w tym mleku.

Jest to żywność naturalna i funkcjonalna

Sery z mleka owczego są bardzo polecane osobom z nietolerancjami i problemami gastrycznymi, ponieważ zawierają mniejsze cząsteczki tłuszczu niż mleko krowie, a to ułatwia trawienie. Dodatkowo, dzięki niskiemu poziomowi cholesterolu, idealnie nadaje się do zapobiegania rozwojowi ewentualnych chorób układu krążenia. Kwasy tłuszczowe (omega 3 i kwas linolowy) zawarte w serze owczym poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego oraz mają właściwości antynowotworowe.

Oprócz wielu zalet, ser z mleka owczego jest bardzo wszechstronnym pokarmem. Możesz go jeść jako przystawkę, jako składnik lub dodatek do przygotowania dania lub jako deser.