Sery to pochodne nabiału, których odmian jest niezliczona ilość, od tych świeżych o łagodnym smaku, po te bardziej dojrzałe o intensywnym aromacie. Sery wytwarzane z mleka krowiego, owczego lub koziego zaspokajają wszystkie gusta i nie ma kraju, który nie posiadałby specjalnego sera będącego częścią jego gastronomii. W zależności od pochodzenia i właściwości, są sery, które są przydatne do spożycia dłużej niż inne.

Czy ser można zamrozić, czy nie?

W zasadzie każdy rodzaj sera może być zamrożony, choć warto wiedzieć, że niektóre sery są bardziej odporne niż inne w zamrażarce i rezultat po rozmrożeniu może być różny, przez co konsystencja, aromat czy nawet smak niektórych serów nie jest do końca przyjemny (choć nie oznacza to, że jest zepsuty). Zastosuj się do tych wskazówek:

Należy wziąć pod uwagę skład każdego sera, zwłaszcza pod względem zawartości wody i tłuszczu, ponieważ w zależności od tego wynik po zamrożeniu może nie być zgodny z oczekiwaniami. Tak jest w przypadku świeżych serów, takich jak ser Burgos, twaróg czy mozzarella, wszystkich serów o dużej zawartości płynów, które po zamrożeniu w wyniku działania zimna, zmieniają swoją teksturę. Może to mieć również wpływ na smak, zwłaszcza jeśli sery te są przechowywane w zamrażarce dłużej niż miesiąc i nie są odpowiednio zapakowane.

Natomiast chude sery miękkie, o zawartości tłuszczu od 10 do 29,9% dobrze znoszą zamrażanie. Są to sery takie jak blue cheese, Brie, Gouda czy Edam, które generalnie nie twardnieją, ale zachowują twardości, jaką miały przed zamrożeniem. Ich smak również ma tendencję do pozostawania niezmienionym. Chude sery są polecane dla osób pragnących zadbać o swoją sylwetkę. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to w https://sztukaodchudzania.pl znajdziesz więcej porad dotyczących zdrowej diety.

Wśród serów do mrożenia najlepiej nadają się najtwardsze sery tłuste lub półtłuste. Parmezany można przechowywać w niezmienionej postaci przez wiele tygodni, choć czasem, gdy je wyjmiemy, by spróbować je pokroić, mogą się pokruszyć.

Na koniec należy wspomnieć o dwóch rodzajach sera o wielorakim zastosowaniu w kuchni: serze tartym, który bez problemu można zamrozić, bo po wyjęciu z zamrażarki będzie taki sam jak w momencie przechowywania, oraz serze kremowym do smarowania. W tym drugim przypadku jest bardzo prawdopodobne, że woda, tłuszcz i podpuszczka w serze oddzielą się podczas procesu zamrażania, ale jeśli energicznie ubijemy je podczas rozmrażania, odzyskają podobną konsystencję, jaką miały.