Choć tłuszcze mają złą reputację, to generalnie są potrzebne, wystarczy aby wiedzieć, które z nich są uznawane za dobre lub złe tłuszcze, aby spożywać je z umiarem lub znacznie ograniczyć ich spożycie. Tłuszcze uznane za „dobre” to tłuszcze jedno- i wielonienasycone, które są zdrowsze dla serca i diety. Tłuszcze te znajdują się w olejach roślinnych, orzechach, takich jak orzechy włoskie i migdały, awokado, nasionach lnu, chia, dyni i słonecznika.

Pokarmy bogate w tłuszcze omega-3 i omega-6

Dwa ważne składniki tłuszczów w naszej diecie to wielonienasycone kwasy tłuszczowe: omega 3 i omega 6. Oba są niezbędne w diecie dzieci, aby zapewnić rozwój fizyczny i funkcjonalny oraz zapobiec ryzyku wystąpienia chorób układu krążenia w każdym wieku. Oto, w jakich produktach można je znaleźć:

1. Awokado

Awokado to najmodniejszy pokarm we wszystkich dietach, swoją sławę zawdzięcza zdrowym tłuszczom. Oprócz wszechstronności w kuchni i źródła składników odżywczych i witamin, awokado wyróżnia się wysoką zawartością kwasu oleinowego, jednonienasyconego kwasu tłuszczowego, który jest idealny do obniżenia złego cholesterolu.

2. Oliwki

Choć nie są zbyt popularne w dietach ze względu na nielubiany przez wiele osón smak, prawda jest taka, że oliwki są również źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Spożywanie oliwek nie tylko pomaga regulować poziom cholesterolu, ale także działa przeciw zaparciom, reguluje pracę jelit, poprawia odporność i jest idealne dla osób z anemią.

3. Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są orzechami o najwyższej zawartości omega-3 spośród wszystkich orzechów. Z tego powodu zawsze mówiło się, że orzechy włoskie są dobrym sprzymierzeńcem dla zdrowia serca. Orzechy włoskie dostarczają również białka, błonnika, przeciwutleniaczy, witaminy B oraz składników mineralnych takich jak miedź, mangan, magnez, fosfor i cynk. Więcej o właściwościach zdrowotnych orzechów tutaj: https://fitmaster.pl/dlaczego-warto-jesc-orzechy-zalety-i-wlasciwosci-zdrowotne

4. Migdały

Migdały mogą być najlepszym orzechem pod względem odżywczym. W ich składzie znajdziemy sterole roślinne, doskonałe do obniżania cholesterolu w spożywanych przez nas pokarmach, magnez, wysokiej jakości białko, cynk, selen, jod, potas, błonnik, kwasy omega 3, witaminę B oraz karotenoidy, czyli związki o działaniu antyoksydacyjnym.

5. Nasiona chia

Chia jest królową diety wegańskiej, ponieważ są bardzo pożywnym pokarmem, który dostarcza białka, węglowodanów, błonnika, kwasów omega-3, żelaza, wapnia i witaminy B. Naiona ta są również lekkostrawne i mogą być stosowane jako zamiennik jajka.